Trwa wymiana stolarki okiennej i drzwiowej w pawilonie Sztolni Walimskich

Trwa wymiana stolarki okiennej i drzwiowej w pawilonie Sztolni Walimskich

Trwa wymiana stolarki okiennej i drzwiowej w pawilonie Sztolni Walimskich. Inwestycja realizowana jest w ramach współpracy Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu z czeskim miastem Častolovice – Walim i Častolovice – polsko-czeska współpraca dla rozwoju turystyki.

CKiT wspólnie Častolovicami otrzymały dofinansowanie z Unii Europejskiej w kwocie 59 133,20 euro na działania promocyjne i częściowo na modernizację właśnie pawilonu handlowego sztolni.

Z otrzymanych środków wymieniona zostanie stolarka okienna oraz drzwiowa w obiekcie, dzięki czemu modernizacja opłaci się podwójnie. Finansuje ją Unia, a w dodatku przyniesie ona oszczędności w przyszłości, bo wstawiane są szyby potrójne. Dotychczas mieliśmy oszklenie pojedyncze, nie trzeba chyba tłumaczyć jak mocno szyby potrójne wpłyną na ergonomie pawilonu i na oszczędności związane ze zużyciem energii elektrycznej na potrzeby ogrzania pawilonu – przybliża zakres prac i korzyści z nich płynące dyrektor Centrum Kultury i Turystyki Paweł Brzozowski.

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej w budynku pawilonu przy Sztolniach Walimskich na łącznej powierzchni prawie 55 m2, to koszt 49 840,31 zł.

Dziś wymieniamy okna i drzwi, następnie przystępujemy do wymiany elektryki i systemu grzewczego, nasze zużyte grzejniki wymienimy na piece akumulacyjne (4 szt. o mocy 4 kW, 1 szt. o mocy 2 kW oraz jeden grzejnik konwektorowy o mocy 1 kW). Zamontowana zostanie również kurtyna powietrza nad drzwiami wejściowymi, co uchroni przed utratą ciepła przy otwieraniu drzwi szczególnie w okresie jesienno-zimowym – dodaje Paweł Brzozowski.

To zadanie z kolei opiewa na kwotę 16 743,17 zł.

Z dofinansowania unijnego powstanie ponadto m.in. spot o Walimiu i Častolovicach w języku czeskim i polskim, wspólna mapa Častolovic i Walimia również w języku polskim i czeskim, ulotka o Walimiu i Častolovicach oraz zrealizowana zostanie zabudowa stoiska informacji turystycznej w Sztolniach Walimskich.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

Tekst i fot.: UG w Walimiu